مركز بين المللي اجرا و نمايش هنر در طبيعت

 

اخبار  

 

هر ذره که درخاک زمینی بوده است

پیش از من و تو تاج و نگینی بوده است

گرد از رخ نازنین به آزرم فشان

کانهم رخ خوب نازنینی بوده است

خیام

 

گنجهاي پنهان یا اسطوره های جدید

 

 

 گرانده نویسنده  و منقد هنری با احمد نادعلیان

نادعلیان هنرمند ایرانی است که کارهای طول زندگیش در رابطه با تکریم موجودات زنده و محیط طبیعی است. برای دسترسی به این امر در کنار زندگی در طبیعت او مجسمه هایش را در محیط صلح آمیزی در طبیعت اطراف قرار میدهد.  بیشتر

 

 

محمد ابراهیم جعفری به نادعلیان:

هر آن کاری دلت خواهد همان کن

مرا سنگی کن و  جایی  نهان  کن

85/8/22

 

معرفی احمد نادعلیان در موزه سبز

متن از آقای سام باور

بواسطه حجاری اشکال ساده ماهی یا دیگر اشکال بر روی سنگهای کوچک، هنرمند احمد نادعلیان آرزو دارد که روح نادیده گرفته شده جویبارها و رودخانه های سرزمینش ایران و جهان را یادآور شود و اینکه نسل های آینده را با این گنجها سهیم کند. بیشتر

 

مجله یو تی ان ای ماه می و جون 2006  امریکا


احمد نادعلیان
[ایران
]
 

احمد نادعلیان انسانی که به سنگها و آب عشق میورزد،  همانند یک ماهی مرزهای بین المللی را میشکند . ادامه

 

نامه رابرت مورگان  به احمد نادعلیان

"من بسیار تحت تاثیر مفهوم آثار شما قرار گرفتم. نشانه هایی که در صبحگاه بر صخرهای ساحل دریا خجاری میشوند و در طول روز پنهان میشوند.  آثار شما فرا میخوانند پرسشهای بسیاری در باره زمان، تاریخ، زبان، معنا و مجسمه سازی" بیشتر

 

 

یاداشتی بر کار نادعلیان در کتاب هنر فردا نوشته ادوارد لوسی اسمیت

در ایران احمد نادعلیان (متولد 1963  میلادی) در حال انجام خلق یک چیدمان عظیم در حاشیه و میان آب هی رودخانه هراز در نزدیکی کوه دماوند با عنوان هنر رودخانه میباشد.  بیشتر

 


کارهای نارعلیان در امریکا

 

کار مشترک با کودکان

 

گنج پنهان در پاریس

 

كارهاي نادعليان در فرانسه 

سفر به فرانسه :  نمايشگاه و كارهاي نادعليان در سواحل راماتوئل در خليج سنت تروپه فرانسه

 

 

گنجهاي پنهان:  نمايشگاهی براي هزاره هاي بعدي

براي نادعليان زمين و موزه همسان هستند.  نادعلیان بسیاری از حجاری هایش را در گوشه وکنار جهان دفن کرده است.  این حجاری ها اغلب نقش حیوانات, ماههی , نقش دست و پای انسان را نشان میدهند.   او از  بسیاری از هنرمندان و یا افرادی که او در گوشه و کنار جهان ملاقات کرده خواسته است که حجهاریهای کوچکش را به کشورشان ببرند و در طبیعت دفن کنند.  و این  نقشهای راز آمیز را به زمین میسپارد و آرزو دارد که این آثار روزی دوباره متولد شوند تولد دوباره این آثار آغاز زندگیی جدید خواهد بود.

 

 

سرخ پوستان کانزاس میسوری امریکا

 

 

 

 

 

 

زمين همواره گهواره اي و يا شايد گورسناني براي تمدنها و انديشهاي بشري بوده است.  اشیاء و چیزهایی که از زمین بدست آمده اند معرف باورها زندگی و مهمتر اینکه زیبائی اندیشه انسانهای گذشته را معرفی مینمایند.   

حجاریهای دفن شده نادعلیان در آینده دوباره به دنيا خواهند آمد.   آنها تفاسير خود را به دنبال خواهند داشت. اگرچه ما امروزه اغلب مخاطبين معاصر را مد نظر داريم.  اما به استناد شواهد موجود يك اثر هنري در طول زمان معناي تعميم يافته اي را ارائه داده است. 

 

نكته قابل تامل اين است كه ما مردمي كه در عصر حاضر زنگي ميكنيم، در بسیار از موارد مصرف كننده انديشه هستیم و یا اندیشه ای برای انسان معاصر تولید مینماییم. در هنر ما اغلب قصدمان گفتگو با انساني است كه حالا زندگي ميكند.  حرف ما با انسانهای نسل هاي بعدي چیست.  چه پيامي از طرف ما براي نسل هاي بعدي وجود دارد؟  ميراث ما براي آنان چيست؟ واقعیت اینست که اگر یک تپه باستانی و تمامی لایه های آن کاوش شود, کریه ترین لایه آن متعلق به ماست.

گرمای جهانی, آلودگی, جنگها و بهرانها در گوشه و کنارجهان ممکن است به قیمت پایان حیات اغلب مخلوقات از جمله انسان شود.  در قرن حاضر نتيجه رشد روزافزون صنايع و آلودگي طبیعت و وجود گسترده سلاحهاي خطرناك مرگ وسيع موجودات زنده را سبب خواهد شد.

کار نادعلیان اشاره به بنیادی ترین بهران در عصر حاضر دارد. حرف او از سویی هشدار به انسان معاصر است و از سویی دیگر اگر مخاطبی در ادوار بعدی باشد کارهای او داستان زندگی و انسانیت را باز گو خواهد کرد. 

داستان این آثار  از آنجا آغاز شد كه بوميان ساكن پلور براي دستيابي به گنج خاك اطراف حجاريهاي نادعليان را كاوش كردند. آنها به دنبال گنج بودند. بنا بر اعتقادات بوميان روستا هاي شمال ايران نقشهايي از قبيل ماهي و يا مار نشانه هايي براي وجود گنج دز آن منطقه هستند.

او هيچوقت وجود گنج را انكار نميكند.  گنج معنايي ازلي است.   او قصد دارد كه نقشهايي را به صورت سنتي و  رايانه اي تهيه نمايد و در جاي امني محفوظ بدارد.

 

بواسطه اين اعمال نادعليان ياستان ياستان شناسان و افراد علاقمند به تاريخ هنر را كه همواره به دنبال آثار هنري گذشته هستند را به چالش ميكشد. بعضي از آثار آنان متعلق به هزاران سال قبل هستند.  حالا اين آثار اعتقادات، زندگي و مهمتر از همه زيبائي فكر  مردم گذشته را نشان ميدهند.   در عرفان و باورهاي انسان گذشته طبيعت قداست داشت و متجلي زيبائي الهي بود.

نادعليان از طرفي يك تشيع جنازه رسمي براي موجودات زنده ترتيب داده و از طرف ديگر او ميخواهد آنها را جاودانه سازد. او از طرفي خاطرات گذشته را زنده ميدارد و از طرف ديگر اين معناي ازلي را مخواهد براي نسل هاي بعدي محفوظ بدارد.

 


نمودار کارهای نادعلیان در نقاط مختلف جهان-  حجاری ها در سواحل دریاها و رودخانه ها اجرا شده اند.  در نقاط آبی مستقیما بر روی صخره ها حجاری کرده و در نقاط  نارنجی حجاریهایش دفن شده اند.